O muzykach

kwartet razem

Anna Kalska                   Adrian Janda                   Leszek Pietroń                   Bogdan Kraski 


Anna KalskaANNA KALSKA - urodzona 27.01.1978 r. w Żarach.

Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II st. im Józefa Elsnera w Warszawie w klasie klarnetu prof. Eugeniusza Skubisa. Naukę kontynuowała w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe w HOCHSCHULE DER KŰNSTE BERN w Szwajcarii w klasie prof. Ernesto Molinari. Obecnie pracuje w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, na stanowisku nauczyciela gry na klarnecie.

Od 2013 roku jest kierownikiem artystycznym i dyrygentem niezawodowej orkiestry będącej częścią Formacji Tango Para Todos.

Dziennikarka - absolwentka wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.


Jest laureatką wielu konkursów, między innymi:

 • 1998 r. - III miejsce w kategorii solista na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych w Olsztynie,

 • 2001 r. - II miejsce w kategorii solista i I miejsce w kategorii zespół kameralny na Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym
  w Piotrkowie Trybunalskim,

 • 2003 r. - II miejsce w kategorii kwintet dęty na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie,

 • 2005 r. - III miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w kategorii kwartet, kwintet i sekstet,

 • laureatka cyklu koncertów Austriackiego Forum Kultury w Warszawie (2002, 2004 i 2005 r.).

Była stypendystką Rządu Szwajcarskiego (Bundesstipendium der Schweiz).

Brała udział w wielu festiwalach, między innymi: Warszawska Jesień,, UltraSchall w Berlinie, XXXI Cantiere Internationale d'Arte di Montepulciano,Seoul International Music Festiwal, 8TH AL AIN Classical Music Festival w Emiratach Arabskich.

Swoje umiejętności doskonaliła na Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Feldkirchen w Austrii pod kierunkiem prof. Ruperta Fankhausera oraz w Międzynarodowym Kursie Muzyki Współczesnej u prof. Ernesta Molinari w Darmstadt – Niemcy.

Współpracuje jako muzyk orkiestrowy z orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa,Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Warsaw Camerata, Warszawska Opera Kameralna, Radomska Orkiestra Kameralna, Orchestre Symphonique Neuchatelois, Sinfonia Viva.

 


Adrian Janda

ADRIAN JANDA urodził się w 1979 roku w Dąbrowie Górniczej. Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach ukończył z wyróżnieniem w klasie klarnetu Macieja Niewiary (1999 r.).

W 2004 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego. Brał udział w wielu konkursach, festiwalach i kursach muzycznych, takich jak:

 • I Międzynarodowe Spotkania z Muzyką Polską XX w. w Ostrawie - 1995 r. - wyróżnienie,
 • II Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim - 1997 r. - I miejsce w kategorii solistów,
 • Ogólnopolskie Przesłuchania Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II st. w Olsztynie -1998 r. - II miejsce,
 • IV Ogólnopolski Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim - 2001 r. - I miejsce w kategorii solistów, I miejsce w kategorii zespołów kameralnych (kwartet klarnetowy),
 • 54 Międzynarodowy Konkurs "Praskie jaro 2002" w Pradze,
 • VI Ogólnopolski Konkurs Zespołów Instrumentów Dętych w Warszawie - 2003 r. - III miejsce w kategorii kwintet dęty,
 • XII Akademicki Konkurs Klarnetowy we Włoszakowicach - 2003 r. - II miejsce oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie Koncertu Klarnetowego B-dur Karola Kurpińskego,

Współpracuje z Orkiestrami: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Orkiestra Radiowa, Teatr Wielki - Opera Narodowa.

Od 2004 r. jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Narodowej w Warszawie.


Leszek Pietroń

LESZEK PIETROŃ - urodzony 29.05.1962 r. w Krakowie.

Studia:
1991 - 1992 Ecole Normale de Musique de Paris,
1981 - 1987 Akademia Muzyczna w Krakowie.

Staże mistrzowskie:
1984 - Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Bayreuth,
1983 - Internationale Sommerakademie Für Kammermusik w Hitzaker.

Konkursy Muzyczne:
1994 - Finalista Konkursu U.F.A.M. w Paryżu (Francja),
1987 - Finalista Konkursu Muzyki Kameralnej w San Sebastian (Hiszpania),
1982 - Wyróżnienie na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi,
1981 - 1-sza nagroda z Wyróżnieniem na Konkursie Muzyki Kameralnej w Lublinie.

Doświadczenie zawodowe:
1994 - Nauczyciel w Konserwatorium Muzycznym w Meaux (Francja),
1989 - Nauczyciel w Conservatoire Internationale de Paris (Francja),
1986 - Orkiestra Capella Cracoviensis,
1985 - Orkiestra Filharmonii w Krakowie,
1982 - Orkiestra Opery w Krakowie.

Obecnie:
Certyfikowany specjalista w zakresie budowy i serwisu instrumentów dętych drewnianych w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.


Bogdan Kraski

BOGDAN KRASKI – ur. 4 lipca 1964 w Warszawie.

Od 1987 roku jest muzykiem, obecnie solistą i pierwszym klarnecistą, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4) im. Karola Szymanowskiego w Warszawie – w klasie klarnetu prof. Ryszarda Sztajerwalda, oraz Akademię Muzyczną im Fryderyka Chopina w Warszawie – na wydziale instrumentalnym pod kierunkiem ad. Eugeniusza Skubisa.

Uprawia kameralistykę (Camerata Vistula, kwartet klarnetowy Poco Leggero), współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, koncertuje, nagrywa, występując w kraju i za granicą.

W swoim dorobku artystycznym odnotować może koncerty, nagrania i tournée w większości krajów Europy, Chinach i Japonii ze znanymi polskimi zespołami symfonicznymi (Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Filharmonia Kameralna).